niedziela, 29 września 2013

Czarnobyl

Od dawna w mojej głowie siedział plan odwiedzenia Elektrowni w Czarnobylu. Dlaczego? Najprawdopodobniej pewien rodzaj sentymentu - jestem rocznikiem Czarnobyla - w dniu wybuchu miałem ledwo ponad dwa miesiące.
Jak pojechać? Niestety chętnych czeka jedynie zorganizowana wycieczka. Warto zajrzeć do posta na stronie Forgotten.pl.
W tym miejscu chciałbym przestrzec wszystkich przed firmą znajdującą się pod adresem czarnobyl.org.
Dlaczego? Mimo, że kontakt mailowy (ba rozmawiałem nawet z organizatorem na Skajpie) jest całkiem dobry. To po pierwsze proszą o wpłatę równowartości 50$ na prywatne konto osoby zamieszkałej w Krakowie... OK to jestem w stanie zrozumieć bo jest to pewne ułatwienie (o tym będzie dalej). To jednak, gdy przyszło do momentu, w którym się zdecydowałem i chciałem przelewać pieniądze to kontakt się urwał - mimo, że dwukrotnie po wysłaniu e-maila, pisałem do osoby widocznej na skajpie). Nie chcecie mieć kłopotów to odpuście sobie czarnobyl.org nie są warci by korzystać z ich pośrednictwa!!!

Firma z której korzystałem to Solo East Travel - de facto był to ten sam wyjazd, który proponował czarnobyl.org - http://www.tourkiev.com/chernobyltour/ jednak jest to bezpośredni organizator.
Kontakt z firmą poprzez e-mail - wzorowy, w języku angielskim. Warto kontaktować się z Gmaila, gdyż system, z którego korzystają ma problem z przesyłaniem potwierdzeń na inne konta. Przesyłamy do firmy dane z paszportu - ja wysłałem im skan strony z danymi.
Płatność i cena - płatność zaliczki (50$) kartą poprzez załączony link - tu miałem kłopot i płatność nie chciała dojść do skutku. Skorzystałem z PayPal. Warto zajrzeć do ich FAQ i postarać się np o 20$ zniżki studenckiej :) Resztę pieniędzy wpłacamy na miejscu bezpośrednio przed wyjazdem.
Wyjazd z centrum Kijowa - spod hotelu Kazatsky znajdującego się na głównym placu ukraińskiej stolicy Majdanie Niepodległości - google maps.

Przejdźmy teraz do samego wyjazdu do Prypeci oraz elektrowni w Czarnobylu.

W centrum Czarnobyla znajduje się pomnik Anioła upamiętniający ofiary tamtych dni, zaraz za nim znajduje się makieta oznaczające kolejne strefy bezpieczeństwa oraz nieistniejące wioski, których nazwy zostały zebrane na tablicach wzdłuż długiej alejki.
pomnik ofiar katastrofy w Czarnobylu

Kolejny pomnik upamiętnia strażaków, którzy przybyli do pożaru w elektrowni (nie było informacji o wybuchu w reaktorze) - byli oni pierwszymi ofiarami katastrofy (zaraz po operatorze pomp, którego ciała nigdy nie odnaleziono)
pomnik poświęcony strażakom. Czarnobyl.


Następnie odwiedzamy lokalne przedszkole:
Przedszkole w Czarnobylu.

Przedszkole w Czarnobylu.

Przedszkole w Czarnobylu.

Przedszkole w Czarnobylu.

Przedszkole w Czarnobylu.

Przybywamy w okolice reaktora numer 4, obecnie budowana jest tam nowa konstrukcja, tzw. arka, która zostanie umieszczona bezpośrednio na istniejącym sarkofagu.
nowy sarkofag na reaktor w Czarnobylu - Arka.

nowy sarkofag na reaktor w Czarnobylu - Arka.

Kolejnym miejscem jest Prypeć - obecnie miasto widmo. Miasto założone w 1970roku w odległości około 4km od elektrowni atomowej. Średnia wieku mieszkańców wynosiła 26lat (1986r.) W dniu katastrofy liczyło ono prawie 50 tyś mieszkańców. Całkowita ewakuacja miasta została zakończona 27 kwietnia do godz. 16.30.
Prypeć. Główna ulica. Widoczny sklep dziecięcy oraz meblowy.

Tablica Prypeć.

Prypeć.

Prypeć. Sklep.

Prypeć. Magazyn.

Prypeć. Budynek.

Prypeć. Budynek.

Basen w Prypeci wraz z salą gimnastyczną:
Prypeć. Basen.

Prypeć. Basen.

Prypeć. Sala gimnastyczna.

Szkoła w Prypeci:
Prypeć. Szkoła.

Prypeć. Szkoła.

Wesołe miasteczko w Prypeci, wraz z diabelskim młynem, który jest symbolem tego opuszczonego miasta:
Prypeć. Wesołe miasteczko. Diabelski Młyn.

Prypeć. Wesołe miasteczko. Diabelski Młyn.

Prypeć. Wesołe miasteczko. Diabelski Młyn.

Prypeć. Wesołe miasteczko. Diabelski Młyn.

Prypeć. Wesołe miasteczko. Autodrom.

Prypeć. Wesołe miasteczko. Autodrom.

Prypeć. Wesołe miasteczko. Autodrom.

I na koniec dwa zdjęcia ze mną ;) przy tablicy z napisem "Czarnobyl":
Tablica wjazdowa Czarnobyl.

A także przy pomniku ustanowionym w 20stą rocznicę katastrofy, w tle reaktor numer 4. Napis na pomniku mówi: "To heroes, professionals, to those who protected the world from nuclear disaster":
Pomnik Czarnobyl. To heroes, professionals, to those who protected the world from nuclear disaster

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...